🔮 Střípky poznání

Vítejte na cestě za poznáním! Co video, to střípek z mozaiky lidského vědění.
Na chvíli se zastavíme, prozkoumáme věci, kterým nevěnujeme pozornost, a vydáme se spolu za dobrodružným poznáváním všedností světa kolem i v nás samotných. 

▶️ sledujte každý první pátek v měsíci na:  

▶️ a o týden později také na:

🪺 Doprovází všechna naše města i vesnice. Naše babičky i dědečkové jej považovali dokonce za škůdce. 🐦 Co se s ním ale děje dnes? A jak vlastně vypadá obyčejný vrabčí život zblízka?

🤧 Jarní rýmy či nedávný COVID. Obě tyto nemoci ovlivňují náš nejstarší smysl - čich. 👃 Jak vlastně proces rozpoznávání pachů funguje? Co pro nás vůně a zápachy znamenají a proč jsme na ně citliví?

🪳  Placatý brouk, co vypadá jako parodie na berušku. Ale je to vůbec brouk? Proč má takovou barvu? 🐞 A proč je tak často spojený s jiným kamarádem zadečkem? Je na čase mrknout na tuto breberku blíž.

🌱 S prvními jarními paprsky raší jako první skrz zmrzlou zem. Svěsí své bílé kvítky a na pouhých pár týdnů si užije své dny života nad zemí. 🌼 Co znamená její latinské jméno Galanthus nivalis? Jak vypadá květ sněženky zblízka a může nám nějak ublížit? A neubližujeme spíš my sněžence? 🤔

V každém městě i vsi se zjara rozezní  nejznámější písně. 🎶Hlasem se hlásí typický černý pták. 🐦‍⬛ Jak tento náš ptačí soused žije? A co nečekaného celou dobu schovává za žlutým zobákem?

👀 Oči - nosíme je celý život v hlavě a bez nich bychom nepoznali, jak vlastně vypadá okolní svět. Z čeho se lidské oko skládá a jak vůbec funguje něco tak složitého, jako je náš zrak? 🤔 Na to se vrhneme v dalším střípku poznání! 

Uši. Měkká věc na hlavě, kterou bereme jako samozřejmost, a přitom bez sluchu by náš svět byl zcela hluchý. 👂 Pamatujete si ze školy, jak lidské ucho vlastně funguje? A co všechno jsme vůbec schopni slyšet? 🤔

Potkal ho už každý a pro někoho je noční můrou. 👀 "Záchodový pavouk", "ten tlustý nohatý", neboli Tegenaria domestica - nejběžnější pavouk, který okupuje rohy snad každého sklepa či garáže. Už jste jej viděli pořádně zblízka? 🧐 Že jste neměli naživo tu odvahu? 

🕷 Tohoto pavouka zná každý. Dokonce i malé děti. Beztak jste křižáka obecného potkali i letos někde na zahradě nebo na výletě v přírodě. Jak ale ve skutečnosti vypadá život tohoto krásného pavouka s ✝ na zádech? 👀

👀 Taky zbožňujete pořádek ve skříni? Já naprosto! 😅 Ale není to jen hloupá ztráta času a energie, dávat si oblečení do latě...? 💭 Hm... Je tu další střípek poznání z mé zadumané palice. 😉 

🌿 Kdo by je neznal z dětství - lahodné borůvky! 😋 Ale počkat, které to vlastně rostou v zahradách? Kanadské, americké, české, lesní? 🤔 A čím se vlastně liší? To odhalí ovocný střípek poznání o druhu Vaccinium corymbosum! 

🐈 Máte doma mňoukacího kamaráda? 👀 Má skvělý zrak i sluch, to každý tuší... Ale jak je na tom s dalšími smysly? Vyrážíme na číhanou! 

💭 Taky se vám stává, že ve všem shonu zapomínáte vypnout? 👀 Mě ano. Čas někam vypadnout, zastavit se a zamyslet... 💚

🕷 Napadlo vás, že v kráse květin může číhat nebezpečí? 👀 Má osm noh a perfektní maskování 🤔 V čem je zákeřný pavouk Misumena vatia? 

🧄 Allium ursinum, kdo jednou ochutnal, už na něj nezapomene. 🌱 V čem je kouzlo této časné bylinky? 🤔

🕷 Malý pavouk, kterého jste už určitě někdy zahlédli. 👀 Co je vlastně zač? 🤔